RECOMB-CG 2024

Boston, MA, USA
April 27 - 28, 2024

Program

Saturday, April 27


8:30 - 9:15 am

Registration

9:15-9:30 am

Welcome and Instructions

9:30-10:30 am

Keynote Speaker: Devaki Bhaya

10:30-10:45 am

Coffee break

Session: Phylogenetic Networks

10:45 - 11:15 am

Statistically Consistent Estimation of Rooted and Unrooted Level-1 Phylogenetic Networks from SNP data Tandy Warnow, Yasamin Tabatabaee and Steven Evans

11:15 - 11:45 am

Galled Perfect Transfer Networks Alitzel López Sánchez and Manuel Lafond

12:00 - 1:30 pm

Lunch break

Session: Homology and Phylogenetic Reconstruction

1:30 - 2:00 pm

Inferring Transcript Phylogenies from Transcript Ortholog Clusters Wend Yam D. D. Ouedraogo and Aida Ouangraoua

2:00-2:30 pm

Gene-Adjacency-Based Phylogenetics under a Stochastic Gain-Loss Model Yoav Dvir, Shelly Brezner and Sagi Snir

Session: Posters

2:30-3:30 pm

Flash Talks about Posters

3:30-4:30 am

Poster Session

Session: Tools for Evolution Reconstruction

4:30 - 5:00 pm

REvolutionH-tl : Reconstruction of Evolutionary Histories tool José Antonio Ramírez-Rafael, Annachiara Korchmaros, Katia Avina-Padilla, Alitzel López-Sánchez, Andrea Arlette España-Tinajero, Peter F. Stadler and Maribel Hernandez-Rosales

5:00 - 5:30 pm

Gene tree parsimony in the presence of gene duplication, loss, and incomplete lineage sorting Prottoy Saha, Md. Shamiul Islam, Tasnim Rahman, Adiba Shaira, Kazi Noshin, Rezwana Reaz and Md. Shamsuzzoha Bayzid

5:30 - 6:00 pm

Assessing the potential of gene tree parsimony for microbial phylogenomics Samson Weiner, Yutian Feng, J.Peter Gogarten and Mukul S. Bansal

Sunday, April 28


8:30 - 9:30 am

Registration

9:30 - 10:30 am

Keynote Speaker: Katja Nowick

10:30 - 10:45 a

Coffee break

Session: Genome Rearrangements

10:45 - 11:15 am

Maximum Alternating Balanced Cycle Decomposition and Applications in Sorting by Intergenic Operations Problems Klairton Brito, Alexsandro Oliveira Alexandrino, Gabriel Siqueira, Andre Rodrigues Oliveira, Ulisses Dias and Zanoni Dias

11:15 - 11:45 am

On the Distribution of Synteny Blocks under a Neutral Model of Genome Dynamics, Sagi Snir, Yuri Wolf, Shelly Brezner, Eugene Koonin and Mike Steel

11:45 - 12:15 pm

Sampling gene adjacencies and geodesic points of random genomes Poly H. da Silva, Arash Jamshidpey and David Sankoff

12:30 - 1:30 pm

Lunch break (provided)

Session: Genome Evolution

1:30 - 2:00 pm

Transcription factors across the Escherichia coli pangenome: a 3D perspective Gabriel Moreno-Hagelsieb

2:00 - 2:30 pm

Revisiting the effects of MDR1 Variants using computational approaches Tal Gutman and Tamir Tuller

2:30 - 3:00 pm

Evidence of increased adaptation of Omicron SARS-CoV-2 codon to humans Alma Davidson, Marina Parr, Franziska Totzeck, Alexander Churkin, Danny Barash, Dmitrij Frishman and Tamir Tuller

Session: Posters

3:00 - 3:30 pm

Flash Talks about Posters

3:30 - 5:00 pm

Poster session & coffee break

© 2024 RECOMB-CG